Jeśli jesteś w takim miejscu życia swojego biznesu, że decydujesz się właśnie na stworzenie strony internetowej lub stworzenie sklepu internetowego. Powinieneś mieć świadomość, jakie koszty są związane z utrzymaniem własnej witryny internetowej. W tym wpisie omówię najważniejsze kwestie finansowe związane z utrzymaniem witryny online. Dowiesz się, jakie są koszty utrzymania strony internetowej oraz na co warto zwrócić uwagę, planując budżet na firmową stronę internetową.
Spis treści:
1. Jakie są koszty utrzymania strony internetowej?
2. Koszty utrzymania hostingu
3. Koszty utrzymania domeny
4. Wtyczki premium i inne licencje
5. Cena utrzymania bezpieczeństwa
6. Wsparcie techniczne specjalisty
7. Podsumowanie
8. Często zadawane pytania
Jakie są koszty utrzymania strony internetowej?
Utrzymanie strony internetowej wiąże się z kilkoma kosztami ukrytymi. Koszty ukryte, są to wydatki, które mogą wydawać się niewielkie, ale czasem suma ich wszystkich może okazać się całkiem spora. Oczywiście w większości są to opłaty konieczne, bez których witryna nie będzie dostępna w sieci. Należą do nich między innymi opłaty za hosting czy odnawianie domeny internetowej. Natomiast zakup wtyczek premium, usługi związane z bezpieczeństwem, a także wydatki na marketing i optymalizację strony również są kosztami, ale niekoniecznie muszą być one kosztami koniecznymi do działania witryny online.
Koszty utrzymania hostingu
Hosting jest jednym z koniecznych kosztów. Jest to miejsce na serwerze, gdzie przechowywane są pliki strony internetowej lub sklepu internetowego. Zazwyczaj na start można pokusić się o skorzystanie z tanich ofert, ale warto pamiętać, że tańsze plany hostingowe mogą wiązać się z ograniczoną wydajnością. To z kolei może przełożyć się na wydajność witryny i doświadczenia użytkowników. Odsyłam do wpisu poświęconego wyborze hostingu, w którym szczegółowo wszystko zostało opowiedziane. Warto więc rozważyć wybór odpowiedniego hosta, który nie zaskoczy nas w przyszłości dodatkowymi opłatami za wsparcie techniczne naszej usługi. Wtedy mamy pewność, że płacimy za hosting z dobrym, darmowym supportem, a to przy stronach opartych o WordPress i WooCommerce często jest nieocenione wsparcie. Koszt utrzymania hostingu będzie więc różny, ale dla większości prostych stron internetowych zamyka się w 400 złotych brutto rocznie.
Koszty utrzymania domeny
Kolejny z kluczowych kosztów. Domena internetowa, to jest coś, bez czego nasza strona internetowa lub sklep internetowy nie mają prawa i nie mogą istnieć w sieci. Większość dostawców oferuje pierwszy rok (rok rejestracyjny) w bardzo niskich cenach – są to okolice 10-20 złotych brutto. Natomiast każdy kolejny rok, to koszt między 50-200 złotych brutto w zależności od wybranego rejestratora naszej domeny internetowej. Odnośnie jeszcze samych domen. Często rejestratorzy oferują dodatkowe usługi dla domen. Są to oczywiście usługi nieobowiązkowe i dodatkowo płatne. Przykładem takiej usługi jest ochrona i ukrycie danych rejestratora w rejestrach domen WHOIS. Również temat wyboru odpowiedniej domeny został poruszony na jednym z moich wpisów, na który oczywiście odsyłam.
Wtyczki premium i inne licencje
Dodatkowe rozszerzenia są pierwszym z kosztów, które nie są obowiązkowe w większości przypadków. Jeśli tak jest, to na pewno projektant stron internetowych poinformuje Cię o takiej sytuacji. Mniej doświadczeni właściciele stron internetowych oraz także programiści korzystają czasem z wtyczek płatnych. Z powodu, że wiele darmowych wtyczek oferuje ograniczone funkcjonalności. Wtyczki Premium/PRO mogą znacznie poprawić funkcjonalność, bezpieczeństwo, wygląd strony internetowej, a czasem nawet także wydajność. Takie wtyczki w zależności od dostawcy mogą być opłacane jednorazowo – dożywotnio lub w formie abonamentu – zazwyczaj rocznego.
Cena utrzymania bezpieczeństwa
To kolejny z kosztów nieobowiązkowych, a jednocześnie jest za darmo. Pamiętać należy jednak, że bezpieczeństwo sklepu internetowego, to priorytet. Nikt nie chce przecież narazić się na utratę danych, złośliwe oprogramowanie czy ataki hakerskie. Po pierwsze Certyfikat SSL – większość hostingów oferuje darmowe certyfikaty Let’s Encrypt – więc nic Cię to dodatkowo nie kosztuje.
Wsparcie techniczne specjalisty WordPress
Koszt nie jest konieczny, ale bardzo zachęcam do korzystania ze wsparcia technicznego specjalisty WordPress. Musisz wiedzieć, że każda strona internetowa wymaga regularnego przeglądu i aktualizacji WordPress. Nie tylko pod kątem technicznym, ale także wydajnościowym i często treściowym oraz funkcjonalnym. Cena planu wsparcia technicznego zazwyczaj jest ustalana indywidualnie, tak jest również w mojej ofercie. Jeśli jesteś zainteresowany wyceną wsparcia technicznego dla swojej strony internetowej lub sklepu internetowego WordPress/WooCommerce, to sprawdź dostępne tutaj plany administracji stron WordPress.
Jakie są koszty utrzymania strony internetowej – Podsumowanie
Teraz już wiesz, że koszty związane z utrzymaniem strony internetowej sięgają poza zakup domeny internetowej oraz hostingu lub serwera. Aczkolwiek w niektórych przypadkach mogą również to być jedyne koszty utrzymania Twojej strony internetowej. Warto jednak pamiętać, że mogą pojawić się dodatkowe wydatki. Takie jak wtyczki premium, certyfikaty SSL, czy usługi związane z optymalizacją lub marketingiem czy pozycjonowaniem SEO. Jeśli masz dodatkowe pytania odnośnie tego, jakie są koszty utrzymania strony internetowej, to zapraszam do kontaktu ze specjalistą w tej sprawie.
Często zadawane pytania
Tak. Możesz mieć stronę internetową całkowicie za zerowe koszty utrzymania. Darmowe rozwiązania mają jednak swoje ograniczenia i są mało atrakcyjne (dziwne nazwy domen, mało wydajne hostingi). Darmowe rozwiązania nie oferują także zazwyczaj funkcji bezpieczeństwa
Koszt utrzymania domeny zależy przede wszystkim od rozszerzenia naszego adresu. Domeny .pl kosztują średnio 50–120 zł rocznie, a domeny międzynarodowe, takie jak .com czy .eu mogą być droższe.
Aktualizacje należy przeprowadzać regularnie. Zaniedbanie aktualizacji może prowadzić do problemów z bezpieczeństwem oraz wydajnością strony internetowej.
Tak i nie. W dzisiejszych czasach nadal istnieją w sieci strony niezabezpieczone przez SSL (https), ale umówmy się – są przez to mało wiarygodne, a przeglądarki internetowe często oznaczają je jako niebezpieczne. Warto posiadać SSL szczególnie jeśli na Twojej stronie użytkownicy wprowadzają dane (np. loginy, hasła, dane kontaktowe). Certyfikat SSL wpływa także pozytywnie na pozycję Twojej strony w wynikach wyszukiwania Google, o czym już wielokrotnie można było przeczytać na moim blogu.