Prowadzisz samodzielnie swój sklep internetowy WooCommerce/WordPress? Jesteś administratorem swojej strony firmowej? A może pracujesz jako administrator WordPres? Nie ważne, tak czy inaczej powinieneś wiedzieć, gdzie sprawdzić podatności WordPressa. Jeśli prócz standardowych aktualizacji interesuje Cię więcej informacji na ten temat, to jest wpis dla Ciebie. Za moment dowiesz się, gdzie można znaleźć informacje o wykrytych przez społeczność dziurach i podatnościach w WordPressowych wtyczkach i szablonach.
Spis treści:
1. Dlaczego WordPress jest celem ataków?
2. Gdzie sprawdzić podatności WordPressa?
3. Podsumowanie.
4. Pytania i odpowiedzi.
Dlaczego WordPress jest celem ataków?
System CMS WordPress obsługuje znaczną część stron internetowych na całym świecie. Tym samym jego popularność sprawia, że cyberprzestępcy i hakerzy chętnie szukają luk w samym systemie WordPressa i nie tylko. Przy tym wszystkim, wiele osób nie dba o regularne aktualizacje, co sprawia, że starsze wersje oprogramowania są podatne na ataki. Niestety wciąż dministratorzy i właściciele stron internetowych WordPress nie zdaje sobie sprawy, że nieaktualne oprogramowanie to otwarta furtka dla internetowych przestępców.
Tak więc najczęściej dziury znaleźć można w plikach szablonów zarówno darmowych, jak i płatnych. Również pliki wtyczek mogą zawierać podatności, które zagrażają bezpieczeństwu stron internetowych WordPress. Dlatego aktualne oprogramowanie, to pierwszy krok ku zwiększeniu bezpieczeństwa swojej strony internetowej lub sklepu internetowego WooCommerce. Pamiętaj, że żadna wtyczka – zwłaszcza wtyczka od bezpieczeństwa – nie ochroni Cię tak dobrze, jak wsparcie specjalisty.
SRKstudio – Wsparcie techniczne stron internetowych WordPress.
Prowadzisz własną stronę firmową lub sklep internetowy? Nie chcesz martwić się o bezpieczeństwo Twojej witryny? SRKstudio zajmuje się profesjonalną administracją stron internetowych opartych o system CMS WordPress.
Administracja stron internetowych WordPress ->
Gdzie sprawdzić podatności WordPressa?
No tak, więc gdzie mogę sprawdzić, czy wtyczki lub szablony z których korzystam nie są podatne na włamania? Zdecydowanie jednym z najlepszych miejsc do śledzenia podatności jest baza danych Common Vulnerabilities and Exposures (CVE). Można tam znaleźć najnowsze zgłoszenia dotyczące wszystkiego co związane z WordPressem i nie tylko. CVE prezentuje zbiór z wielu zagrożeń pochodzących z wielu różnych źródeł.
Kliknij tutaj i sprawdź raport podatności WordPress prosto od CVE MITRE.
Innym sposobem jest śledzenie wpisów blogowych lub aktualności firm i deweloperów, którzy zajmują się stricte bezpieczeństwem WordPressa. Takim przykładem są twórcy jednej z wtyczek odpowiadających za bezpieczeństwo – Wordfence. Raz w miesiącu pojawia się na blogu Wordfence obszerny artykuł zawierający spis i opis najważniejszych wykrytych podatności w oprogramowaniu WordPressa – wtyczek i szablonów.
Podsumowanie
Znajomość podatności WordPressa i stosowanie środków ochronnych to klucz do bezpiecznego zarządzania stroną internetową oraz sklepem WooCommerce. Regularne aktualizacje, stosowanie silnych haseł i monitorowanie aktywności znacząco zmniejszają ryzyko ataków. O aktualizacjach WordPress wspominałem już w jednym z moich wpisów, do którego lektury gorąco zapraszam.
Pytania i odpowiedzi
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Najlepiej, jak najczęściej.
W zasadzie każdego dnia pojawiają się doniesienia o nowych podatnościach w szablonach lub wtyczkach. Czasem są to niskiego poziomu ryzyka powiadomienia, ale równie często zdarzają się zagrożenia najwyższego poziomu.
I tak i nie. Dlatego warto wybierać tylko sprawdzone i dobrze ocenione wtyczki i motywy, sprawdzić datę ostatniej aktualizacji i przede wszystkim pobierać je z oficjalnego repozytorium WordPressa.
Zdecydowanie tak. Warto zwrócić uwagę na to, jakie zabezpieczenia oferuje hostingodawca, jak wygląda skuteczność zapór oraz działanie w przypadku wykrytych infekcji.
Nie, to jest zdecydowanie praca dla specjalisty ds. zabezpieczeń i bezpieczeństwa w sieci.
Nie, to jest wręcz często niemożliwe lub nieopłacalne – dlatego pamiętaj! Zawsze korzystaj z bezpiecznych haseł składających się z dużych liter, małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Odpowiednio długie i skomplikowane hasło okaże się niemożliwe do złamania przez większość znanych dzisiaj automatów do łamania haseł.