Jak rozpoznać fałszywe wiadomości e-mail?

SRKstudio blog jak rozpoznac falszywe wiadomosci

Internet, jaki teraz widzimy daje ogrom wszelakich możliwości na rozrywce zaczynając, a na biznesie kończąc. Niestety internet jest też wykorzystywany do różnego rodzaju oszustw polegających na wyłudzeniu pieniędzy, lub wykradnięciu danych dostępowych do kont bankowych i tym podobnych instytucji.

W tym artykule przybliżę w jaki sposób rozpoznać fałszywe wiadomości i bronić się przed tymi, które mają na celu oszukanie nas lub szantaż na różne sposoby. Przykładowa wiadomość, która może być oszustwem.

falszywe wiadomosci jak rozpoznac

Jak rozpoznać, że wiadomość jest próbą oszustwa?

  • Na samym początku zwróćmy uwagę na adres mejlowy nadawcy. Z reguły już po podejrzanym adresie możemy stwierdzić, że wiadomość w 99% jest fałszywa. Oszuści często też wykorzystują adres odbiorcy, jako adres nadawcy. Wtedy wystarczy jednak sprawdzić, z jakich serwerów pocztowych wysłana była wiadomość. Zazwyczaj są to całkowicie zewnętrzne adresy, które przyjmują tylko nasz alias pocztowy.
  • Po sprawdzeniu adresu email nadawcy rzućmy okiem na treść wiadomości. Na zrzucie ekranu powyżej mamy wiadomość w języku polskim. Prawie polskim, bo jeżeli dokładnie przyjrzeć się treści, to ewidentnie widać łamaną i niepoprawną gramatycznie polszczyznę. To już kolejny znak, że próba szantażu jest zwykłym oszustwem.
falszywe wiadomosci adres bitcoin
  • Kolejnym krokiem jest sprawdzenie jakichś konkretnych informacji zawartych w treści. W tym przypadku oszust zostawia nam swój adres portfela Bitcoin. Z łatwością możemy wyśledzić ten adres w internecie i sprawdzić, co ciekawego mają na temat tego użytkownika do powiedzenia inni internauci.
    A więc w tym krótkim raporcie znajdziemy kilkadziesiąt komentarzy od ludzi, którzy również otrzymali tę samą wiadomość.
  • Pamiętaj, aby nie zachowywać takich wiadomości, adresy pocztowe dodawać do czarnej listy. Nie pobieraj żadnych załączników z podejrzanymi rozszerzeniami.

Sprawdź się w teście od Google

Google zaprezentował całkiem ciekawy i przyjemny quiz, w którym możemy sprawdzić, czy jesteśmy w stanie rozpoznać fałszywe wiadomości i próbę oszustwa internetowego.
QUIZ GOOGLE

W razie problemów z rozszyfrowaniem autentyczności wiadomości zapraszam do kontaktu. Chętnie pomogę w rozwiązaniu zagadki 🙂

Jak rozpoznać fałszywe wiadomości e-mail?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SRKstudio.pl