Zagrożenia cybernetyczne dla właścicieli stron internetowych w 2025 roku

Wpis na blogu pt. Zagrożenia cybernetyczne dla właścicieli stron internetowych i sklepów internetowych WordPress oraz WooCommerce i nie tylko.

Posiadanie własnej strony firmowej lub sklepu internetowego, to również obowiązki i zagrożenia płynące z przestępczości internetowej. Zagrożenia cybernetyczne dla właścicieli stron internetowych w 2025 roku to wciąż ważna kwestia. Oczywistą sprawą jest, że najbardziej w tej kwestii muszą pilnować się największe sklepy internetowe w Polsce i na świecie, bo to głównie tacy giganci padają ofiarom zaawansowanych ataków. Powinniśmy być jednak świadomi zagrożeń, jakie niesie ze sobą cyber-przestępczość w 2025 roku. Właściciele stron internetowych muszą stawić czoła coraz bardziej zaawansowanym zagrożeniom cybernetycznym. Cyberprzestępcy wykorzystują coraz nowsze technologie, takie jak sztuczna inteligencja, aby przeprowadzać bardziej skuteczne ataki. Zrozumienie tych zagrożeń jest bardzo ważne dla ochrony witryn internetowych i przechowywanych wewnątrz nich danych.

Zrozumienie i poznanie problemu pozwoli nam także na realną ocenę sytuacji i podjęcie odpowiednich kroków i działań w wypadku ewentualnego ataku. Bo najgorsze w takim wypadku to strata czasu i działanie w totalnym amoku. Ale przejdźmy do rzeczy, dowiedzmy się z czym mierzą się największe sklepy internetowe i na co muszą być przygotowane.

Spis treści:
1. Phishing
2. Ransomware
3. Cryptojacking
4. Ataki z wykorzystaniem AI
5. Najlepsze praktyki dla bezpieczeństwa stron firmowych WordPress i sklepów internetowych WooCommerce
6. Podsumowanie
7. Pytania i odpowiedzi

Zagrożenia cybernetyczne dla właścicieli stron internetowych w 2025 roku

Phishing

Jakiś już czas temu poruszałem na swoim blogu temat związany z rozpoznawaniem fałszywych wiadomości e-mail, do którego lektury zapraszam. To właśnie nic innego, jak jedna z odmian phishingu. Phishing pozostaje jednym z najczęstszych zagrożeń cybernetycznych. Dodatkowo dzięki wykorzystaniu sztucznej, ataki typu spear phishing stają się bardziej precyzyjne i trudniejsze do wykrycia. Nie jest to jednak niemożliwe, wystarczy wprawne oko i minimum wiedzy, którą uzyskasz po przejściu quizu z powyższego wpisu. Cyberprzestępcy tworzą spersonalizowane wiadomości, które skłaniają ofiary do ujawnienia poufnych informacji lub kliknięcia w złośliwe linki. Podsumowując, w 2025 roku jest to wciąż jeden z najpopularniejszych ataków, ale przy odpowiednim podejściu jest dla większości użytkowników praktycznie nieszkodliwy – wystarczy tylko odpowiednia weryfikacja.

Ransomware

Oprogramowanie szyfrujące eansomware ewoluowało przez lata, stając się bardziej agresywne i praktycznie niemożliwe do odwrócenia. Cyberprzestępcy wykorzystujący ransomware nie tylko szyfrują dane, ale także grożą ujawnieniem poufnych informacji, aby wymusić okup. Ataki te są często skierowane na kluczowe osoby w firmach, co zwiększa presję na ofiary. Ataki ransomware nie przeprowadzane są więc bezpośrednio na strony i sklepy internetowe, a na komputery osobiste właścicieli lub pracowników firmy. Odpowiednie zabezpieczenie antywirusem, włączone zapory oraz włączona głowa gwarantują bezpieczeństwo. Musimy pamiętać, że 99% ataków dzieje się za pozwoleniem ofiary, która nieświadomie pozwoli zainstalować szkodliwe oprogramowanie na swoim komputerze.

Cryptojacking

Crypto zapewne kojarzy Ci się głównie z kryptowalutami. To właśnie to, cryptojacking polega na wykorzystaniu zasobów komputerowych bez wiedzy właściciela do kopania kryptowalut. Dzisiaj cyberprzestępcy potrafią wykorzystać do tego strony internetowe i wykorzystać zasoby Twojego komputera bezpośrednio poprzez przeglądarkę internetową. Ataki te prowadzą do spowolnienia działania systemów oraz zwiększenia zużycia energii. Jest to coraz częściej dzisiaj spotykany problem. Więcej o cryptojackingu możesz przeczytać na oficjalnej stronie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.

Ataki z wykorzystaniem AI

Sztuczna inteligencja (AI) stała się niezwykle przydatnym narzędziem nie tylko w odpowiednich rękach. Niestety także i cyberprzestępcy dzisiaj coraz częściej wykorzystują AI w przygotowaniu różnego rodzaju ataków. Głównie AI jest wykorzystywany w automatyzacji i skalowaniu ataków. Najlepszym przykładem może być generowanie przez sztuczną inteligencję wiadomości phishingowych. AI się rozwija, więc takie wiadomości będzie coraz trudniej odróżnić od prawdziwych. Nie zapominajmy także o złośliwum oprogramowaniu, które może omijać podstawowe i popularne systemy zabezpieczeń stron internetowych i komputerów osobistych. Trzeba wiedzieć, że sztuczna inteligencja jest bardzo dobrym programistą 🙂

Najlepsze praktyki dla bezpieczeństwa stron firmowych WordPress i sklepów internetowych WooCommerce

Na samym początku trzeba poruszać ważną kwestię, która dotyczy ataków kierowanych, czyli przeprowadzonych przez grupę profesjonalistów na konkretny cel. Przed takimi atakami, które mogą mieć na celu wykradnięcie danych, zniszczenie infrastruktury czy zainfekowanie naszej witryny lub komputera – będzie samodzielnie bardzo ciężko się obronić. W takim przypadku jedynym ratunkiem będzie wsparcie specjalisty od zabezpieczeń. Większości mniejszych i średnich sklepów internetowych takie problemy nie będą dotyczyć (bo będzie to nieopłacalne dla przestępców), ale warto być przygotowanym na wszystko i świadomym zagrożeń.

Natomiast co do zabezpieczeniem się przed mniej zaawansowanymi atakami, to wszystko jest do zrobienia z minimalną wiedzą. Zastosowanie opisanych za chwilę działań pozwoli zabezpieczyć się przed praktycznie 99% podstawowych i amatorskich ataków.

Po pierwsze, zawsze regularnie aktualizuj silnik oraz wtyczki Twojej strony internetowej albo sklepu internetowego. Dlaczego? Więcej o tym dlaczego warto aktualizować WordPress opisywałem w jednym z moich poprzednich wpisów. Aktualizacje często są właśnie poprawkami bezpieczeństwa.

Korzystaj z certyfikatu SSL. Witryna internetowa zabezpieczona certyfikatem zapewnia szyfrowane połączenie między serwerem a użytkownikiem końcowym, więc ewentualnie przechwycone w ten sposób dane będą nie do odczytania przez cyberprzestępców.

Po trzecie i równie ważne. Korzystaj zawsze z bezpiecznych haseł! Twoje hasło powinno składać się z minimum 12 znaków, które zawiera kombinację liter dużych i małych, cyfr oraz znaków specjalnych. Zastosowanie silnego hasła pomoże uchronić się przed atakami na siłowe złamanie hasła metodą prób i błędów.

Jeśli już jesteśmy przy hasłach, to warto zastosować również dwuetapowe logowanie, które jeszcze bardziej zwiększy bezpieczeństwo Twoich danych logowania.

Zagrożenia cybernetyczne dla właścicieli stron internetowych – podsumowanie

Jeśli dotarłeś do tego momentu, to wiesz już jakie zagrożenia na Ciebie czyhają, jeśli prowadzisz własny sklep internetowy WooCommerce lub stronę internetową dla firmy. Wiesz również, jak się przed nimi zabezpieczyć, na co zwracać uwagę i jakie są oznaki, że coś się dzieje. W razie dodatkowych pytań zapraszam do kontaktu, chętnie udzielę wsparcia i wyjaśnię wątpliwości.

Pytania i odpowiedzi

Jakie są najskuteczniejsze metody ochrony przed atakami ransomware?

Regularne aktualizacje, regularne kopie zapasowe. Natomiast w przypadku komputerów osobistych, to świadome podejście do pracy oraz zapory sieciowe.

Dlaczego sztuczna inteligencja stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa stron?

Dlatego, że potrafi tworzyć oprogramowanie oraz omijać proste zabezpieczenia, a także automatyzować działania cyberprzestępców.

Czy certyfikat SSL jest konieczny dla każdej strony internetowej?

Zdecydowanie tak, certyfikat SSL nie tylko zabezpiecza przesyłane dane, ale także zwiększa zaufanie do Twojej witryny internetowej.

Źródła
  1. https://cadenaser.com/cmadrid/2025/01/07/los-mayores-ciberataques-en-este-2025-seran-con-ia-generativa-y-a-traves-de-la-evolucion-del-ransonware-ser-madrid-sur/?utm_source=chatgpt.com
  2. https://www.knf.gov.pl/
Scroll to Top