Chat GPT jest modelem językowym sztucznej inteligencji, który został opracowany przez firmę OpenAI.
Więc w skrócie Chat GPT jest w stanie wygenerować dowolny tekst. Może odpowiedzieć na Twoje dowolne pytanie, ułożyć tekst na podstawie przedstawionych mu wytycznych.
Działa na zasadzie uczenia maszynowego, co oznacza, że im więcej przykładów tekstu mu dostarczymy, tym lepiej będzie rozumiał język naturalny i tym lepsze będą jego odpowiedzi. Dzięki temu, że Chat GPT jest modelem językowym opartym na transformerze, jest on w stanie uczyć się nawet na bardzo dużych zbiorach danych i generować tekst w sposób bardzo zbliżony do ludzkiego języka.
Warto wspomnieć, że model nie ma dostępu do internetu, a jego wiedza kończy się na 2021 roku. Nie jest w stanie też przewidywać przyszłości. To chyba jedyne jego ograniczenia, reszta, to tylko nasza wyobraźnia i kreatywność. Sprawdź sam, jak wygląda i działa Chat GPT.
Jakie oferuje nam możliwości?
Krótko mówiąc, w zasadzie nieograniczone. Jak już wyżej wspomniałem, ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia, lub to, czego akurat potrzebujemy. Oczywiście nie wszystkie nasze prośby mogą zostać spełnione. Na przykład wykraczają poza wiedzę modelu, zakres jego możliwości – czyli generowania tekstu, oraz niezgodne z zasadami, lub naruszające obowiązujące prawa i dobre praktyki.
Bez problemu więc model przygotuje dla nas tekst piosenki, tekst wpisu na bloga, opis produktu na sklep internetowy, wypracowanie, obliczy równanie, napisze kod w dowolnym języku programowania. Jeśli zajdzie taka potrzeba przygotuje dla nas także CV lub świetny list motywacyjny 🙂
Przyznam szczerze, że wstęp do tego wpisu pomógł napisać mi właśnie GPT.
Chat GPT – jak działa?
Wystarczy założyć konto na stronie dewelopera modelu GPT. Później już tylko pozostanie nam „czatowanie” z AI i testowanie jego możliwości.
Produkt OpenAI jest tak rozchwytywany, że nie potrwa długo ten czas, kiedy dostęp do niego jest zupełnie darmowy – więc spieszmy się.
Zastosowanie w praktyce – przetestujmy go!
Wcielimy się dzisiaj w specjalistę ds. marketingu online, pracującego dla obuwniczego sklepu internetowego, sprzedającego buty wspinaczkowe. Na takim przykładzie będzie można świetnie zobaczyć, jak można bawić się w rzeczy, na temat których nie mamy zielonego pojęcia.
1. Zapytajmy najpierw w jakich social mediach najlepiej będzie się pokazać organicznie lub zareklamować.
Jego odpowiedź wydaje się całkiem logiczna, wymienił najpierw najbardziej popularne social media, bez których ciężko cokolwiek zdziałać. Podczas, gdy skończył na zupełnie freakowych sugestiach, które wbrew pozorom mogą być bardzo trafne.
+1
2. Doprecyzowałem moje pytanie, w taki sposób, że będziemy robić tylko reklamę bannerową i tekstową. Miał podać mi dwie najlepsze propozycje. Padło na popularnego Fejsa i Insta.
+1
3. Skoro już mamy zaplanowane kanały reklamowania, to czas wymyślić przewodnie hasło reklamowe. Zapytajmy o to oczywiście naszego pomocnika.
Jak widać bez problemu Chatbot jest w stanie poprawić wygenerowane teksty wedle naszego życzenia. Mógłbym tak z nim całą noc, ale już wybraliśmy. Wybór padł na hasło – „Niech Twoje stopy idą tam, gdzie Twoja wyobraźnia Cię nie zabierze”.
+1 Sam bym lepszego nie wymyślił
4. Mamy hasło reklamowe – to teraz potrzebujemy grafikę.
Niestety model tekstowy nie wygeneruje nam grafiki. choć są takie, które potrafią i takie rzeczy. Za to z pewnością podpowie, co na takiej grafice lub zdjęciu można pokazać.
Wydaje mi się, że ta sugestia również jest bardzo trafna.
+1
Podsumowując test. Model nie jest w stanie wykonać czegoś za nas, ale z jego pomocą, trafnymi pytaniami i odpowiednim dopasowaniem się do jego algorytmu możemy przeprowadzić kampanię reklamową od A do Z. Tym bardziej, jeżeli mamy odpowiednią wiedzę w tym zakresie i jesteśmy w stanie weryfikować, to jakie informacje podaje nam Chat GPT.
Na koniec udajmy, że nakłamaliśmy w CV i taki z nas specjalista ds. marketingu, jak programista 🙂 Co począć? Proszę bardzo.
Podstawowe informacje, ale gdy wypytać go głębiej o konfiguracje grup docelowych, widoczności i ograniczeń – na pewno nie pozostaniemy bez odpowiedzi.
Co dalej z OpenAI Chat GPT?
Kwestią czasu jest ograniczenie darmowego dostępu do modelu GPT-3. Według mnie nawet prędzej niż później, gdyż już w tym momencie widać jak wiele osób z niego korzysta. Są momenty w ciągu dnia, że zalogowanie się graniczy z cudem, a jeśli już się uda, to czekamy na odpowiedź dobrą chwilę. Po czym często dostajemy zwrot z błędem.
Może czas napisać pierwszą stronę internetową wspólnie z Chat GPT? Programista z niego też nie byle jaki.