Czy wiesz, że wtyczki spowalniają Twoją stronę internetową WordPress? Zauważyłeś, że Twój sklep internetowy ładuje się coraz wolniej? To właśnie wtyczki mogą być jednymi z winnych całego zamieszania. Choć w rękach amatorów WordPressa są nieocenione w rozbudowie funkcjonalności, ale niewłaściwe zarządzanie nimi przynosi zazwyczaj więcej szkód niż pożytku. W tym wpisie na moim blogu podzielę się informacjami, jak zarządzać wtyczkami i opowiem, dlaczego wtyczki mogą spowolnić stronę internetową opartą o system WordPress i WooCommerce.
Spis treści:
1. Jak działają wtyczki na stronie internetowej?
2. Dlaczego wtyczki mogą spowolnić stronę internetową?
3. Jak minimalizować wpływ wtyczek na wydajność strony?
4. Jak zarządzać wtyczkami WordPress?
5. Podsumowanie
6. Często zadawane pytania
Jak działają wtyczki na stronie internetowej?
Wtyczki lub pluginy są dodatkowymi modułami, które rozszerzają funkcjonalności i możliwości strony internetowej lub sklepu internetowego. Wtyczki można zastosować praktycznie do każdego założonego celu. Nie bez powodu w samym repozytorium WordPressa znajduje się niespełna 60 tysięcy pluginów. Najprostsze wtyczki mogą dodawać dowolny kod w headerze naszej strony, a bardziej zaawansowane jak WooCommerce pozwolą nam prowadzić sprzedaż internetową wewnątrz naszej strony internetowej. Każda z wtyczek działa na zasadzie implenentacji własnego kodu oraz plików do witryny. Właśnie dlatego duża ilość śmieciowych wtyczek będzie powodować problemy z wydajnością stron internetowych.
Dlaczego wtyczki mogą spowolnić stronę internetową?
Już wiesz czym są wtyczki WordPress, po co się je instaluje oraz na jakiej zasadzie działają. Pora dowiedzieć się teraz, jaki mają one wpływ na stronę internetową. Dlaczego wtyczki mogą spowolnić stronę internetową? Przede wszystkim dlatego, że jest ich zbyt dużo. Pamiętaj, że każda z wtyczek dodaje własne skrypty, kody oraz arkusze CSS. Te wszystkie dodatkowe zasoby obciążają serwer, na którym działa Twoja strona internetowa.
Drugim z powodów jest słaba jakoś kodu wtyczek, lub przestarzałe rozwiązania. Jeśli już dojdziesz do momentu, w którym wtyczka okaże się być niezbędna wybierz wtyczkę z zaufanego źródła i z dobrymi opiniami. Zwróć również uwagę na to, czy plugin jest ciągle wspierany i czy dostaje bieżące aktualizacje. Nieaktualne wtyczki często posiadają dziurawy i przestarzały kod, nieprzystosowany do nowych technologii i współdziałających rozszerzeń.
Więc od razu przechodzimy do kolejnego punktu. Konflikty między wtyczkami. Jeśli dojdzie do sytuacji, kiedy dwie wtyczki będą ze sobą rywalizować, będą wysyłać nieprzewidziane w skutkach zapytania do serwera lub bazy danych. To często prowadzi do problemów z działaniem strony internetowej oraz spadkiem jej wydajności, więc również i szybkości ładowania i działania.
Ostatnią z dzisiejszych przestrogą jest to, aby nie używać wtyczek „kombajnów” do wykonania prostych czynności. Jeśli już nie jesteś w stanie napisać jakiejś funkcji ręcznie, to wybierz wtyczkę, która służy tylko do tego. Nie ma potrzeby instalowania wtyczki, która wykonuje dziesiątki różnych funkcji, skoro skorzystasz tylko z jednej. Instalując plugin i tak zainstalujesz go wraz ze wszystkimi skryptami i pełną pulą plików.
To tylko kilka z podstawowych przyczyn dlaczego wtyczki mogą spowolnić stronę internetową. Niemniej jednak są to najpopularniejsze przyczyny zwolnienia ładowania witryn internetowych opartych o CMS WordPress.
Jak minimalizować wpływ wtyczek na wydajność strony?
Najważniejsza jest bieżąca analiza. Należy regularnie sprawdzać wtyczki zainstalowane w WordPressie. Pozwoli Ci to sprawdzić, czy wszystkie rozszerzenia z jakich korzystasz są aktualne, a jeśli nie to będziesz mógł w porę przeprowadzić aktualizacje zaplecza WordPress. Jeśli masz w swoim repozytorium nieużywane pluginy, to warto rozważyć ich usunięcie. One i tak nie wnoszą żadnego działania do Twojej witryny, a tylko niepotrzebnie zaśmiecają zaplecze, a ich pliki ciągle są przechowywane na serwerze. Pamiętaj także, że nieaktualne zaplecze grozi podatnością Twojej strony internetowej na różne ataki hakerskie i wirusy.
Jeśli natrafiłeś na wtyczkę, która może zastąpić dwie inne wtyczki – śmiało z niej skorzystaj. Jeśli oczywiście nie jest przeładowanym kombajnem i pochodzi z zaufanego źródła, na przykład z repozytorium WordPressa.
W monitorowaniu wydajności Twojej strony pomoże Ci narzędzie Page Speed Insights od Google. Sprawdzisz dzięki niemu wyniki wydajnościowe, SEO oraz szybkość Twojej witryny. W raporcie PSI znajdziesz wszystko, co można poprawić oraz co wpływa na szybkość ładowania strony internetowej WordPress.
SRKstudio – Przyspieszanie stron internetowych WordPress
Jeśli zauważyłeś, że Twoja strona internetowa lub sklep internetowy zwolniły, to najprawdopodobniej problem leży po stronie zbyt dużej ilości i źle skonfigurowanych wtyczek. Skontaktuj się ze specjalistą WordPress i pozwól swojej witrynie odetchnąć 🙂
Przyspieszanie stron internetowych WordPress ->
Jak zarządzać wtyczkami WordPress?
Przede wszystkim, to o czym pisałem już niejednokrotnie w moich wpisach. Wybieraj wtyczki tylko z renomowanych źródeł. Drugą żelazną zasadą – korzystaj tylko z tych wtyczek, których naprawdę potrzebujesz. Nie instaluj wtyczek na zapas. Trzecią zasadą jest sprawdzanie, czy rozszerzenie jest kompatybilne z Twoim zapleczem. Sprawdź, jaka jest wymagana wersja PHP, WordPressa oraz innych wtyczek współdziałających.
Dlaczego wtyczki mogą spowolnić stronę internetową – podsumowanie
Wtyczki, rozszerzenia i pluginy to potężne narzędzia, które mogą wzbogacić Twoją stronę internetową o dodatkowe funkcje. Ale niestety ich niewłaściwe użycie lub konfiguracja wpłynie na wydajność i szybkość ładowania strony internetowej. Regularne kontrolowanie zaplecza wtyczek, wybór tylko tych niezbędnych oraz ich odpowiednia optymalizacja pozwolą utrzymać sklep internetowy w dobrej kondycji. Więc pamiętaj też, że szybko działająca witryna wpływa pozytywnie na doświadczenie użytkownika i pozycjonowanie w wyszukiwarkach, co jest kluczowe dla sukcesu Twojego biznesu online. Jeśli masz pytania odnośnie wtyczek i rozszerzeń WordPress, to zapraszam do kontaktu ze mną 🙂
Często zadawane pytania
Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Liczy się przede wszystkim jakość. Lepiej mieć 10 dobrze zoptymalizowanych wtyczek niż 3 słabej jakości. A najlepiej jeśli się da, to w ogóle omijać wtyczki szerokim łukiem.
Dezaktywowanie wtyczki przestaje obciążać stronę, ale kod wtyczki nadal zajmuje miejsce. Jeśli wtyczka nie jest używana, najlepiej ją usunąć całkowicie wraz ze wszystkimi pozostawionymi danymi w kodzie i bazie danych.
Nie zawsze. Wiele darmowych wtyczek jest doskonałej jakości, ale płatne wtyczki często oferują lepsze wsparcie techniczne i aktualizacje.