WordPress 5.5
Najnowsza wersja, oznaczona numerem 5.5 została oficjalnie wprowadzona w dniu 11.08.2020. Minęły już prawie dwa tygodnie od możliwości przeprowadzenia aktualizacji do najnowszej wersji, co oznacza, że można już w stu procentach bezpiecznie przeprowadzić aktualizację systemu CMS. Zazwyczaj powinno się odczekać kilka dni od opublikowania aktualizacji, ze względu na możliwe dziury lub niekompatybilności zainstalowanych przez nas wtyczek czy szablonów z najnowszą wersją WordPressa.
Czy nowy WP zaskoczy nas czymś? A może to kolejny update, który nie wprowadza żadnych nowości, a rozwija wcześniej już zaimplementowane narzędzia, jak chociażby edytor i „kreator” stron Gutenberg?
Zmiany dotyczące administratorów i copywriterów
Sitemap
Dotychczas za generowanie map witryn odpowiedzialne były różnego rodzaju wtyczki. Zdecydowanym liderem i pionierem to kombajn, jakim jest YOAST SEO. Update WpordPressa do wersji 5.5 będzie już automatycznie generował mapę witryny. Jest to całkowita nowość w WP, więc nie spodziewałbym się możliwości takich manewrów, jak wykluczanie poszczególnych adresów, etc., ale zawsze to krok w przód.
Lazy Load
Usprawnienie, które już finalnie miało pojawić się w poprzedniej wersji, jednak nie wszystko działało jak należy. Deweloperzy potwierdzają, że update 5.5 niesie ze sobą w pełni działające leniwe ładowanie obrazów używanych na naszym blogu/witrynie. Ważna zmiana, tym bardziej w czasach mobilnych urządzeń, kiedy jednym z najważniejszych czynników jest szybkość ładowania strony internetowej. Od teraz nie musimy instalować dodatkowych pluginów w tym celu, a wiadomo, im mniej wtyczek, tym witryna lżejsza i lepsza 🙂
Automatyczne aktualizacje wtyczek
Od 11 sierpnia mamy możliwość wybrania wtyczek, które będą automatycznie się aktualizować, kiedy tylko pojawi się najnowsza jej wersja. W podglądzie listy zainstalowanych wtyczek z prawej strony pojawił się link umożliwiający włączenie automatycznych aktualizacji.
Według mnie narzędzie przydatne i nie. Co prawda pozwala zaoszczędzić trochę czasu i zwiększa bezpieczeństwo witryny, ponieważ aktualizacje wykonywane są na bieżąco. Z drugiej strony, kiedy podczas aktualizacji wystąpi jakiś błąd i nasza strona padnie, to czeka nas ręczna praca i sprawdzanie, która wtyczka zawiniła. Warto dlatego pamiętać o systematycznych kopiach zapasowych.
Gutenberg – nowy wygląd i funkcje
Zmiany jak widać są dosyć kosmetyczne, ale zarazem bardzo odczuwalne wizualnie, jak i podczas pracy w nowym edytorze, wszystko wydaje się bardziej intuicyjne i że tak powiem „pod ręką”.
Pojawiło się też wiele nowych funkcji, między innymi
- możliwość edycji obrazków z poziomu Gutenberga – podstawowe operacje, jak skalowanie, obracanie czy przycinanie, ale bardzo przydatne.
- wygodniejsze i bardziej intuicyjne dodawanie bloków
- biblioteka bloków – możemy zainstalować nowe bloki, które będzie można implementować w Gutenbergu
Zmiany dotyczące deweloperów
- możliwość implementowania danych do templatek
- deklarowanie typu i źródła środowiska
Podsumowanie
WordPress 5.5 świadczy o tym, że deweloperzy ciągle udoskonalają swój system. Chociaż poprzednia aktualizacja skupiała się głównie na rozwoju edytora Gutenberg, to teraz widać, że nie tylko to jest ważne.
WordPress 5-5 download