Utracone dane do logowania na zaplecze WordPress? Ktoś niepowołany usunął, lub zmienił hasło do Twojego konta administratora? Przytrafiła Ci się jeszcze inna historia? Sprawdź jak poradzić sobie z tym problemem. Wystarczy, że posiadasz dostęp do serwera FTP, gdzie znajduje się Twoja strona internetowa. Tworzenie konta administratora przez FTP jest najszybszym i najprostszym sposobem odzyskania dostępu do zaplecza administratora strony opartej o WordPress.
Najpierw dostań się do FTP
Z powyższymi problemami możemy uporać się w bardzo prosty sposób, jeżeli oczywiście mamy wcześniej wspomniane dane do logowania na serwer FTP (File Transfer Protocol). Do FTP możemy zalogować się poprzez panel zarządzania serwerem lub poprzez zewnętrznego klienta. Przykładem takiego programu jest FileZilla. Obsługa FileZilli jest banalnie prosta, dlatego że ogranicza się do wpisania lub skopiowania adresu serwera, do którego chcemy się zalogować, no i oczywiście nazwy użytkownika oraz hasła. Poradnik przygotowany jest przez specjalistę z zakresu wsparcia technicznego i administracji stron internetowych WordPress, więc pamiętaj, żeby zachować ostrożność podczas dokonywania zmian w kluczowych plikach witryny.
Zlokalizuj plik, w którym zadeklarujesz nowe konto administratora
Jeżeli uda Ci się uzyskać dostęp do FTP, to czas znaleźć plik, w którym 'zakodujemy’ informacje o nowym koncie. Do edycji będziemy potrzebować plik functions.php. Plik ten zlokalizowany jest w katalogu aktualnie używanego motywu na stronie internetowej. Ścieżka będzie wyglądać następująco:
public_html -> domena.pl -> wp-content -> nazwa_motywu -> functions.php
Plik pobieramy i otwieramy do edycji przez zwykły notatnik Windowsa, lub inny program w stylu np. Notepad++, który przystosowany jest do edycji plików z rozszerzeniem .php.
Tworzenie konta administratora przez FTP – edycja pliku functions.php
Na samym końcu pliku dodajemy następujący kod i edytujemy tylko następujące elementy:
nazwa-usera – tutaj podajemy login, którym będziemy się posługiwać,
haslo – wpisujemy hasło do naszego konta,
adres@email.pl – uzupełniamy adres e-mail (nie musi być istniejący, jeżeli konto będzie służyć tylko do odzyskania dostępu).
function admin_account(){
$user = 'nazwa-usera'; // Nazwa użytkownika
$pass = 'haslo'; // Hasło
$email = 'adres@email.pl; // Email użytkownika
if ( !username_exists( $user ) && !email_exists( $email ) ) {
$user_id = wp_create_user( $user, $pass, $email );
$user = new WP_User( $user_id );
$user->set_role( 'administrator' );
}
}
add_action('init','admin_account');
Zabezpiecz WordPressa
To wszystko. Teraz możesz zalogować się do swojego WordPressa. W przypadku poważniejszych problemów zapraszam do skorzystania z mojej oferty usuwania awarii stron internetowych na WordPress. Chętnie także nauczę Cię, jak posługiwać się WordPressem – przeprowadzam wszelakie szkolenia z WP.
Po wykonaniu powyższych działań ponownie znajdź plik functions.php i usuń wcześniej dodany kod, aby uniemożliwić niepowołanym użytkownikom możliwość zalogowania się do panelu administracyjnego Twojej witryny.
Jeśli jesteś nowicjuszem WordPressa, to zapraszam także do sprawdzenia wpisu, który jest wprowadzeniem do menu administratora w WordPressie.