Szablony, tematy, templatki… możemy znaleźć ich niezliczoną liczbę. Ważne jest jednak, aby na swoją stronę internetową wybrać najbardziej odpowiedni, dopasowany do naszych potrzeb oraz lekki szablon. Specjalnie dla każdego, kto samodzielnie tworzy i rozwija własną stronę internetową przedstawię subiektywny ranking.
W tym artykule przedstawię darmowe szablony, z których możesz skorzystać całkowicie za darmo, zachowując odpowiednie prawa licencyjne.
Przed wami top 5 motywów WordPress w 2021 roku!
Oczywiście wszystkie opisane templatki współpracują co najmniej z jednym kreatorem stron, co zdecydowanie ułatwi pierwsze kroki z projektowaniem własnej witryny w oparciu o jeden z tych szablonów.
Astra
Zacznijmy od mojego faworyta. Astra jest komercyjną templatką, ale oczywiście kiedy wykupimy pełny pakiet, to dostajemy wiele więcej startowych szablonów oraz większą możliwość edycji i optymalizacji.
Zdecydowanym plusem Astry jest lekkość i szybkość ładowania treści. Do tego całość wspierana jest przez page buildery, przede wszystkim przez Elementora, dzięki temu możemy dosłownie „wyklikać” dowolnie wygląd naszej witryny internetowej.
Do tego dochodzi instalowana razem z szablonem biblioteka z różnego rodzaju stronami, landing page’ami oraz blokami na każdą okazję.
Zakra
Równie świetny motyw jak Astra. ZAKRA również jest dostępna do pobrania w repozytorium WordPressa w darmowej wersji, która daje nam kilkanaście gotowych wzorów stron i sklepów internetowych. W testach szybkości wypada nieco słabiej od poprzednika, ale wynik jest jak najbardziej pozytywny. Motyw oczywiście w pełni współpracuje z kreatorem stron Elementor. Oczywiście każda gotowa strona demo motywu ZAKRA jest w pełni responsywna i edytowalna.
Hello Elementor
Motyw prosto od dewelopera najlepiej ocenianego kreatora stron – Elementor. Templatka Hello Elementor w odróżnieniu od dwóch poprzednich nie posiada preinstalowanej biblioteki, jest to czysty szablon. Nie znajdują się w nim niepotrzebne style i linijki kodu. To wszystko możesz uzupełnić sam, oczywiście tylko z pomocą Elementora lub Elementora PRO. To jedyne wymagania, aby skorzystać z tego szablonu, szablon jest w pełni darmowy do pobrania w repozytorium WordPressa. To wszystko sprawia jednak, że motyw jest niesamowicie lekki i nie jest przeładowany wieloma niepotrzebnymi sekcjami czy zbędnymi linijkami kodów i styli.
Neve
Przyszedł czas na Neve. Templatka, z której sam korzystałem jakiś czas temu. W darmowej wersji dostępnej do pobrania z zaplecza WordPressa mamy do dyspozycji kilkanaście gotowych wyglądów stron. Gotowe szablony na pierwszy rzut oka wyglądają wszystkie tak samo, ale nic bardziej mylnego. Neve można śmiało wykorzystać jako bloga, stronę wizytówkę, stronę ofertową czy landing page. Motyw współpracuje z WooCommerce, także postawienie sklepu internetowego również nie jest problemem. Dodatkowo Neve współpracuje z większością znanych page builderów. Wygląd możemy edytować za pomocą Elementora, Divi, Brizy, Beaver Builder czy VisualComposer.
Jeszcze jednym atutem jest cena. Pojedyncza licencja premium kosztuje tylko 299 złotych brutto. W porównaniu do Zakry czy Astry, jest to wręcz cena promocyjna.
OceanWP
Ostatni już dzisiaj omawiany i polecany motyw. OceanWP, kolejny lekki, przejrzysty i nowoczesny szablon. Jak poprzednicy – do pobrania za darmo z repozytorium WordPressa. W darmowej wersji możemy pracować na kilkunastu preinstalowanych gotowych szablonach, które możemy następnie edytować przy pomocy kreatora stron Elementor lub Beaver Builder. Zdecydowaną zaletą jest szybkość ładowania elementów, równie szybki jak Astra.
Wraz z instalacją szablonu zyskujemy dodatkowe widżety oraz animacje, które możemy wykorzystać w swoim projekcie.
Poznanie motywów WordPress i wyselekcjonowanie jednego, lub kilku na których najlepiej się pracuje to jedna z podstaw dobrego i sprawnego projektowania stron internetowych. Przedstawione przeze mnie top 5 motywów WordPress w 2021 roku to, jak już wcześniej wspomniałem moje subiektywne zdanie. Z opisanymi tutaj motywami pracowało mi się najlepiej przy pomocy kreatorów stron i page builderów.
Wkrótce na blogu pojawi się mini tutorial związany z obsługą Elementora i Elementora PRO.